foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zobacz pogodę

Pogoda Ceków z serwisu

Mapa dojazdu

Licznik odwiedzin

067009
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
51
70
483
67009

Twoje IP: 54.161.118.57
2019-07-23 12:07

 

Warsztaty piernikowe w Pałacu Tłokinia

 

 

 

16 grudnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły w ramach programu zdrowego żywienia połączonego ze świąteczną tradycją uczestniczyli w warsztatach piernikowych prowadzonych przez Szefa Kuchni Pałacu Tłokinia. Każdy miał możliwość odwiedzić kuchnię restauracji, zwiedzić Pałac i posłuchać o jego historii.

 

W niecodzienny sposób w przepięknej świątecznej aranżacji każdy uczeń mógł pochwalić się swoimi umiejętnościami kulinarnymi, poznać tradycje świąteczne oraz wyjątkowość pierników jako symbolu szczęścia i dostatku. Każde dziecko we własnej miseczce wyrabiało ciasto na pierniki, następnie po połączeniu powstała duża kula ciasta, z której foremkami każdy mógł wyciąć choinkę, reniferka, gwiazdeczki, domki...

Podczas, gdy pierniki były wypiekane, obecna właścicielka pałacu Pani Angelika Mazek zabrała naszych uczniów w historyczną podróż. Pałac Tłokinia to rezydencja szlacheckiej rodziny Państwa Zofii i Ignacego Chrystowskich, którzy wybudowali ten piękny Pałac. Wkraczając w progi Pałacu można poczuć klimat tamtych lat i zaznajomić się z historią tamtego czasu. Na ścianach odnajdziemy oryginalne zdjęcia z rodzinnych albumów Państwa Chrystowskich ukazujące pierwszych właścicieli w ważnych uroczystościach jak również podczas zajęć dnia powszedniego. Pałac Tłokinia to coś więcej niż restauracja, to zaproszenie na spotkanie ze sztuką, historią tego miejsca i posmakowaniem czegoś wyjątkowego. Klimatu stylowym salom dodają meble z minionej epoki, stare lampy czy srebrne zastawy, bibeloty, obrazy. Z okien pałacowych sal restauracyjnych rozpościera się piękny widok na park, gdzie natura pozwala na pełen relaks.

 

Po wspaniałej przygodzie mali kucharze wrócili do stołów, gdzie dekorowali pięknie wypieczone pierniki. Każde dziecko otrzymało dyplom uczestnictwa w warsztatach piernikowych oraz przepis na pachnące pierniczki. Dla swoich najbliższych mógł zabrać pyszne pierniki. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły i dalszych przedświątecznych przygotowań w swoich domach.